★★★★★ 4.4 30 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by centripetal4c.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Boring bar specifications: 5/8 inch (16mm) standard shank diameter, total length 160mm. Matching insert size: 16IR AG60, thickness 4.76mm, cutting edge length 16mm, perfectly suited for internal threading applications.
Item Weight 7.7 ounces
Manufacturer RHFGYY
Item model number HSMT16-16K16
Package Dimensions 5.47 x 2.13 x 1.93 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
30 ratings | 12 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (24)
4 stars
5% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (3)